کودکی که با مهارتهای معنوی بزرگ شود قادر خواهد بود که به اساسی ترین سوالهای مربوط به این که کائنات چگونه عمل می کند پاسخ گوید. منشاء خلاقیت را – هم در درون و هم در بیرون خویش – در خواهد یافت.

 

عدم داوری، پذیرش و حقیقت را در زندگی در پیش می گیرد که ارزنده ترین مهارتهایی است که انسان می تواند برای سر و کار داشتن با سایر مردم صاحب آنها باشد.

 

خواه بتواند به آن اقرار کند خواه نه، قادر خواهد بود ترس و اضطراب عجز آور دربارهء زندگی – رمز و رازی که دل بیشتر بزرگسالان را می خشکاند و می پوساند – رها باشد.

 

ژرفترین پرستاری از فرزندان، پرستاری معنوی است.

 

دیپاک چوپرا- هفت قانون معنوی برای والدین

 

 

هفت قانون معنوی که اگر بچه ای از بچگی با اینها  بزرگ بشه می تونه به بهترین عملکرد خودش تو زندگی برسه و تمام استعدادهایی که باهاشون به دنیا اومده رو شکوفا کنه ... در واقع می تونه متجلی بشه

 

به نظر من اگر درست درک بشه درست انجام بشه و درست به بچه منتقل بشه ما می تونیم با خیال راحت بچمون رو رها کنیم تا تو دنیا برای خودش به بهترین شکل ممکن  و به خوشبخت ترین حالت ممکن زندگی کنه

 

یادمه اون اوایل که هومان به دنیا اومده بود یه پست نوشتم راجع به اینکه تنها چیزی که میخوام به هومان تو زندگی یاد بدم عشق ورزیه .. به خوب و بد، به دوست و دشمن، به بزرگ و کوچیک. اعتقاد داشتم که اگر عشق واقعی در وجود کسی باشه دیگه اون شخص هرگز هیچ طعم تلخی رو در زندگی نخواهد چشید اون پست رو هیچ وقت تو وبلاگ خودم نذاشتم می دونستم بازخوردهای خوبی نخواهد گرفت برای خودم نگهش داشتم ولی حالا که کتاب هفت قانون معنوی برای والدین رو میخونم  ( این کتاب رو قبلا معرفی کردم) می بینم چقدر درست فکر میکردم.

 

هفت قانون به زبان سادهء بچگانه ایناست:

 

قانون اول: همه چیز ممکن است.

 

قانون دوم: اگر میخواهی چیزی را به دست بیاوری، آن را ببخش. (چه معنوی از جمله عشق و محبت و توجه چه مادی )

 

قانون سوم: وقتی انتخاب میکنی، آینده را تغییر می دهی. ( در هرلحظه ما در حال انتخاب هستیم انتخاب هایی که آیندهء ما رو میسازن و اگر در لحظه حال باشیم و براساس همون زمان انتخاب درست رو انجام بدیم نه براساس واکنشهای شرطی شدهء قبل، آیندهء شگفت انگیزی رو رقم میزنیم)

 

قانون چهارم: نه نگو، در لحظه رها باش. ( برای زندگی کردن مقاومت نکن راحت و بی دغدغه پیش برو)

 

قانون پنجم: هرگاه آرزو یا خواسته ای داری، دانه ای را می کاری. ( فقط باید یاد بگیری چطوری به دانه ات اهمیت بدی و شرایط رشدش رو فراهم کنی)

 

قانون ششم: از ماجراهایت لذت ببر.

 

قانون هفتم: به یه دلیلی اینجایی.

 

(توضیح این قوانین به طور مفصل تو کتاب هست)

این در حالیه که تو این دوره زمونه همه دارن به طور کاملا برعکس به بچه هاشون یاد میدن چطور بقاء پیدا کنن. چطور رفتار کنن تا تایید ما رو به دست بیارن. چطور از خودشون دفاع کنن. چطور رقابت کنن. چطور بر ضد نا امیدی و موانع بجنگن.

 

من خودم به شخصه از 18 سالگی تو اجتماع بودم چندسال تو مرکز ملی اعتیاد ایران کار کردم برای پایان نامه ام مجبور شدم بین معتادها و قاچاقچی ها وول بخورم ولی واقعا تو این سالهای عمرم با حتی یه دونه از اون گرگهایی که قرار بود تو اجتماع باشن و من برای دفاع از خودم و مبارزه با اونها از بچگی تعلیم دیدم برخورد نکردم.

 

همه آدمهایی بودن با شخصیت های متفاوت که اگر من قدرتمند بودم نمی تونستن بهم آسیب بزنن.

 

دکتر چوپرا اعتقاد داره تنها چیزی که می تونه کودکان ما رو در این دنیای وحشی امروز حفظ کنه و از آسیب های دنیای مادی امروز مصون نگه داره یاد گرفتن همین قوانینه

 

در مورد بچه های خودش میگه از 4 سالگی این قوانین رو یادشون دادم و بعدها بهشون گفتم نگران امرار معاشتون نباشین در آینده به هرچقدر پول نیاز داشته باشین من بهتون میدم نگران تحصیل هم نباشین من اصلا برام مهم نیست شما تحصیل بکنین یا نه فقط استعداد منحصر به فردتون برای خدمات رسانی به بشر رو پیدا کنین و راهی که از طریق اون فقط  شما می تونین به بشریت کمک کنین رو کشف کنین و درش قدم بگذارین همین. و همین باعث شده فرزندان چوپرا تحصیلات عالیه داشته باشن و از لحاظ مادی کاملا مستقل و پربرکت باشن در حالیکه دارن به بشریت خدمت میکنن و کیف میکنن.

 

خوندن کتاب هفت قانون معنوی موفقیت دکتر چوپرا رو که این قوانین رو برای بزرگسالا تشریح کرده رو به همه توصیه میکنم و خوندن کتاب هفت قانون معنوی برای والدین رو اضافه بر اون برای والدین . ( دوتا کتاب شد ها یکی برای بزگسالان یکی برای والدین)

-------------------------------

دوستان مجازی واقعی عزیز

مدتی نیستم اون عزیزانی که طولانی شدن نبودنم نگرانشون میکنه بدونن خیره پس با خیال راحت دو هفته ای این صفحه رو باز نکنین و به صفحات دیگه تون بپردازین