پاکسازی چاکرای 4

چاکرا*ی چهارم
آناهاتا چاکرا (چاکرای قلب یا مرکز قلب نیز نامیده می شود)

چاکرای قلب مرکز سیستم کل چاکراهاست. سه مرکز پایین تر را که مراکز فیزیکی و احساسی هستند به سه تای بالایی که مراکز ذهنی و معنوی اند وصل می کنند.

از راه همین مرکز انرژی زیبایی های طبیعت و همچنین هارمونی موجود در موسیقی، هنرهای تجسمی و شعر را درک می کنیم. در چاکرای چهارم، تصاویر، کلمات و صداها تبدیل به احساسات می شوند.

هدف چاکرای چهارم رسیدن به وحدت کامل از راه عشق است. تمام آرزوهایی که برای ارتباط صمیمی و عمیق، یگانگی، هماهنگی و عشق داریم حتی زمانی که احساس غم به سراغمان می آید درد یا ترس جداشدن و ازدست دادن عشق و علاقه، منشا تمام اینها چاکرای قلب است. در وضعیتی که کاملا باز و پاک باشد، چاکرای چهارم قلب، حقیقت و عشق بدون قید و شرط راشکل می دهد. عشقی که صرفا به خاطرخودش وجود دارد بنابراین نه مالکیتی است و نه ازدست دادنی. وقتی با چاکرای بالاتر مرتبط می شود این عشق به(bhakti)  باکتی((عشق الهی)) تبدیل می شود که ما را از حضور الهی در تمام خلقت آگاه می سازد و به سوی وحدت با هرآنچه که در جهان وجود دارد راهنمایی مان می کند. دراین راه، در جهت دستیابی این هدف قلب ما باید بیاموزد که عشق بورزد، درک کند و شخصیت خاصمان را باور کند.

 

در عملکرد هماهنگ

چاکرای قلبی کاملا باز شده و هماهنگ با دیگرچاکراها کار میکند و شما را به کانال عشق((الهی)) تبدیل می کند. انرژی های قلب شما می تواند دنیا را برایتان تغییردهد، متحد کند و وفق دهد و حتی اشخاص اطرافتان را شفا بخشد. گرمای طبیعی، صمیمیت و شادی پخش می کنید.

همه ی موجودات را درک می کنید، چه ذی شعورباشند چه نباشند، درقلب شما زندگی می کنند.

احساس سرزنده بودن به شدت درونتان رشد می کند و شروع می کنید تا درک کنید((زندگی)) درخالص ترین و اصیل ترین فرم خود حقیقتا مظهر لایزال عشق و برکت((الهی)) است.

 

عملکرد ناهماهنگ

درست کار نکردن چاکرای قلب به شکل های مختلف ممکن است خود را نشان دهد. برای مثال ممکن است دائما بخواهید درخدمت دیگران باشید و سخاوتمندانه عمل کنید بدون اینکه حقیقتا به سرچشمه ی عشق وصل باشید. در باطن، شاید به آن آگاه و معترف نباشید. همیشه در ازای ((عشقی)) که می دهید انتظار سپاس و قدردانی دارید و از اینکه از زحمتی که متحمل شده اید به خوبی سپاس گزاری نشده است عمیقا دلسرد هستید. یا مهر و محبت و ملایمت شما را شرمنده می کند. شاید به خود بگویید نیازی به عشقی که دیگران می توانند به شما بدهند ندارید.

 

کم کاری
کم کاری چاکرای قلب شما را بسیار آسیب پذیر و وابسته به عشق و علاقه ی دیگران می کند. وقتی احساس می کنید که طرد شده اید عمیقا آزرده می شوید.

دوست دارید که عشق بورزید، اما ترس از طرد شدن باعث می شود که نتوانید راه درستی برای این کار پیدا کنید.

شاید سعی کنید برای جبران فقدان عشق به شدت دوستانه و مهربان رفتار کنید.

 

چاکرای کاملا بسته

اگر چاکرای قلب شما کاملا بسته باشد، علائم خود را با سردی، بی تفاوتی و حتی ((سنگد لی)) نشان می دهید  برای احساس هر چیزی به طورکلی نیازمند محرکهای خارجی هستید. عدم تعادل دارید و افسرده می نمایید.

 

من واقعا جزو این دستهء آخر شدم با این تفاوت که هنوز اونقدرها هم سنگدل نشدم شایدم شده باشم و شرایط بروزش پیدا نشده باشه تا حالا

 

و اما راه های درمان و پاکسازی این چاکرا

-  لذت بردن از طبیعت

پیاده روی آرام درفضاهای سبز، کل وجودتان را از راه چاکرای قلب هماهنگ می کند.

یه همچین کاری برای من تقریبا غیر ممکنه... پیاده روی آرام... چه کارهایی ... من با هومان فقط می دوم

-  موسیقی درمانی

هر نوع موسیقی کلاسیک، مدرن و یا موسیقی های مذهبی شرقی و یا قدیمی غربی که اثر تهذیب کننده داشته باشد و قلبتان را با رقص زندگی یکی کند برای چاکرای قلب موثراست.

-  رایحه درمانی

عطرگل سرخ: هیچ رایحه ای این چنین اثر هماهنگ کننده درنشاط ما، همچون عطرگل سرخ ندارد. امواج عاشقانه و ملایم آن به قلب آرامش می بخشد و شفابخش آزرده دلی است.

- مراقبهء مخصوص پاکسازی این چاکرا

چهار زانو بشینید.

نوک انگشتان اشاره و شست را در هر دو دست به هم برسانید.

دست چپ را روی زانوی چپ گذاشته، دست راست را جلوی قسمت پایین استخوان سینه نگه دارید.

به این شکل

 

 

بر روی چاکرای قلب، و مفهوم و محل آن که در تیره‌ی پشت، هم سطح قلب است، تمرکز کنید. با دهان بسته، اما کاملاً واضح صدای "YAM" را در ذهن خود زمزمه کنید. در تمام این مدت، همچنان بدن خود را ریلکس کنید، و درباره‌ی این چاکرا، معنای آن، اثر آن بر زندگی، و تأثیری که باید در زندگی شما داشته باشد بیندیشید. تا جایی این کار را ادامه دهید که کاملاً به آرامش برسید. در این حالت، بازگشت و/یا تشدید «پاکی» را در جسم خود احساس خواهید کرد.

معمولا وسط این مراقبه هومان از خواب بیدار میشه...

چاکرای چهارمم پاک میشه آیا؟؟؟؟

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

*چاکرا به مراکز انرژی در بدن انسان گفته می‌شود.

( https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%86%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7)

/ 8 نظر / 1672 بازدید
مهسا

یعنی انقدر به چاکراها اعتقاد داری؟

رها - مشق سکوت

تو پست قبل که نوشته بودی مشکلت آلودگی در چاکرای چهارم هست و در صدد پاکسازیشی، خیلی منتظر بودم که سریع بنویسی و ببینم چطوره خیلی علاقه دارم در مورد چاکراها بیشتر بدونم نسیم میشه چند تا از آلبوم های موسیقی این سبکی که میشناسی معرفی کنی. این مراقبه ای که گفتی برام جالبه، باید امتحانش کنم، ولی معمولا من بیشتر از دو سه ثانیه نمیتونم رو چیزی تمرکز کنم.

مهسا

به انرژی اعتقاد دارم. اما این قضیه چاکرا یه جاهاییش برام ابهام داره.

نسیم به مهسا

این پرشین بلاگ اعلام نمیکنه جا نداره برای نوشته خود به خود میخوردشون این هم ادامهء کامنتت بود که هیچ چاکرایی رو نوک انگشتان وجود نداره اما انرژی تو تمام سطح بدن هست که اگر نبود کلا خلاص بودیم

نسیم به رها

تنفس پویا و یا تنفس آگاهانه به این شکل هست که اگر دوست داشتی یه عود خوشبو هم دور رو برت باشه ولی اونقدر نزدیک نباشه که وقتی نفس میکشی نفست بند بیاد به شکل درست روی زمین می شینی (میام تو خصوصی بهت میگم چطور) هرجور که راحتی دستهات رو میذاری ...می تونی بذاریشون روی زانوهات چشمهات رو می بندی 5 مرحلهء زیر رو انجام میدی: 1- توجه به ورود و خروج هوا از پرهء بینی 2- توجه به سردی دم و گرمی بازدم 3-توجه به سنگینی دمو سبکی بازدم 4-توجه به برخورد هوا به تیغهء وسط بینی 5-توجه به امتداد مسیر تنفس همراه با ذکر ( هر ذکری که آرومت میکنه... مثلا الحمدالله ذکر این روزهای منه) این 5 مرحله رو حداقل 7 بار در یک وعده مراقبه انجام بده بیشتر هم میشه اگر تمایل داشته باشی 7 بار رو می تونی با انگشتهای دستت بشمری و نگه داری اگر هم نخواستی مهم نیست

رها - مشق سکوت

مرسی از لینک ها و توضیحاتت. همشون رو خوندم تنفسی هم که گفته بودی انجام دادم، برای بار اول، یه کم برام سخت بود، کلا اینکه بخوام صاف بشینم برام یکم سخته ولی احتمالا یواش یواش عادت کنم بهش دیروز یکی از دوستان یه سایتی بهم معرفی کرد برای برگردوندن آرشیو، مطالب وبلاگت باهاش برمیگرده ولی نمیدونم چطور باید تو وبلاگ بذاریمش. https://web.archive.org/web/20150320050227/http://nafsepak.blogfa.com/

عمران

سلام. متوجه انتقالت به اینجا نشدم. اون پیامی که میگی رو هم ندیدم. امیدوارم حال و احوال خوب باشه. [لبخند]

vojoodemotlaq

با سلام با دیدن وبلاگ خیلی به شوق اومدم ؛ ولی از اینکه دیگه فعالیتش کم شده یکم ناراحت-درود و عشق بی پایان براتون آرزو مندم به پاس زحماتی که کشیدین. هرکسی یه کالبد انرژی داره.چاکرا ها هم گردابهای انرژی این کالبدن چاکراها خیلی خوب میتونن شمارو در جهت رویاهای شخصی تون و همچنین مسیر شکوهمندتون یاری کنن.واقعا ارزش زمان گذاری رودارن.